  Catalog » Tools » Pliers - Cutters : Cutters type "SUPER KNIPS" KNP.7861125  [Log In
Background
  arrow Best viewed
Tools - Cutters type "SUPER KNIPS" with spring
  arrow What's New? more
Cutting plier - Pliers, side,cutting, ESD, 110mm, Erem, without chamfer
Seperator
Tools - Cutters type "SUPER KNIPS" KNP.7861125
Prod code: 8047
KNP.7861
Amount:
Usually shipped within 2-3 business days.
Specifications
Manufacturer KNIPEX
Tool type pliers
Pliers type side, for cutting, precision
Tool material steel
Blade hardness about 64 HRc
Conform to the norm DIN/ISO 9654
Weight 50g
Pliers length 125mm
Dimensions  VIEW
Jaws shape  VIEW
Oblique pliers/knives features:
  • blackened head
  • opening limiter
  • induction hardened blades
  • fitted with precision blades without chamfer
  • clearanceless jaws joint by means of stainless steel rivet
  • handles with ergonomic plastic grips
  • return spring
  • exceptionally smooth cutters operation reduces hand fatigue
Cutting range:
  • soft wire of 0.2-1.6mm diameter
  • medium hard wire of max 1.2mm diameter