ACDCshop logo
Set of tools for repairing soldered connections
GreekSeperatorEnglishSeperator
Top New products Navigation Company My Account My cart Contact
Search:
  Catalog » Tools » Pliers - Cutters : Cutters type "SUPER KNIPS" type KNP.7823125  [Log In
Background
  arrow Shopping Cart more
0 items
  arrow Best viewed
Tools - Miniature cutters for wire dia 1,3mm
  arrow What's New? more
Cutting plier - Pliers, cutting,miniature, 132mm, with small chamfer
Seperator
Tools - Cutters type "SUPER KNIPS" type KNP.7823125
Prod code: 8051
KNP.7823
Amount:
Warning Long delivery time
Specifications
Manufacturer KNIPEX
Tool type pliers
Pliers type side, for cutting, curved, precision
Tool material stainless steel
Blade hardness about 53 HRc
Conform to the norm DIN/ISO 9654
Weight 50g
Pliers length 125mm
Dimensions  VIEW
Jaws shape  VIEW
Oblique pliers/knives features:
  • opening limiter
  • fitted with precision blades without chamfer
  • clearanceless jaws joint by means of stainless steel rivet
  • handles with ergonomic plastic grips
  • handles with plastic grips
  • return spring
  • exceptionally smooth cutters operation reduces hand fatigue
Cutting range:
  • soft wire of 0.2-1mm diameter
  • medium hard wire of max 0.6mm diameter