  Catalog » Passive components » Resistors » SMD » Package 0402 : Resistor thick film, SMD, 0402, 470kΩ, 63mW, ±5%, -55....155°C  [Log In
Background
  arrow Best viewed
Resistor SMD - Resistor  thick film, SMD, 0402, 13Ω, 63mW, ±5%, -55....155°C
  arrow What's New? more
Resistor SMD - Resistor  thick film, SMD, 0402, 8.2kΩ, 63mW, ±5%, -55....155°C
Seperator
Resistor SMD - Resistor thick film, SMD, 0402, 470kΩ, 63mW, ±5%, -55....155°C
Prod code: 37421
SMD0402-470K PDF
SMD0402-470K
Amount:
Usually shipped within 1 business day.
Specifications
Manufacturer ROYAL OHM
Type of resistor thick film
Mounting SMD
Case - inch 0402
Case - mm 1005
Resistance 470kΩ
Power 63mW
Tolerance ±5%
Max. operating voltage 50V
Operating temperature -55...155°C
Temperature coefficient 100ppm/°C