ACDCshop logo
Set of tools for repairing soldered connections
GreekSeperatorEnglishSeperator
Top New products Navigation Company My Account My cart Contact
Search:
  Catalog » Passive components » Resistors » SMD » Package 1206 : Resistor thick film, SMD, 1206, 10MΩ, 0.25W, ±5%, -55....125°C  [Log In
Background
  arrow Shopping Cart more
0 items
  arrow Best viewed
Resistors SMD 1206 - Resistor  thick film, SMD, 1206, 43kΩ, 0.25W, ±1%, -55÷125°C
  arrow What's New? more
Resistor SMD - Resistor  thick film, 1206, 200Ω, 250mW, ±1%, 100ppm/°C, 200V
Seperator
Resistors SMD 1206 - Resistor thick film, SMD, 1206, 10MΩ, 0.25W, ±5%, -55....125°C
Prod code: 38555
SMD1206-10M PDF
SMD1206-10M
Amount:
Usually shipped within 1 business day.
Specifications
Manufacturer ROYAL OHM
Type of resistor thick film
Mounting SMD
Case - inch 1206
Case - mm 3216
Resistance 10MΩ
Power 0.25W
Tolerance ±5%
Max. operating voltage 200V
Max. overload voltage 400V
Operating temperature -55...125°C
Temperature coefficient 100ppm/°C