ACDCshop logo
Set of tools for repairing soldered connections
GreekSeperatorEnglishSeperator
Top New products Navigation Company My Account My cart Contact
Search:
  Catalog » Repair shop equipment » Soldering stations » Soldering Stations : Soldering station ROHS 48W AC230V/AC24V Solomon  [Log In
Background
  arrow Shopping Cart more
0 items
  arrow Best viewed
Soldering stations - Soldering station, analogue, 50W, 250....480°C
  arrow What's New? more
Soldering stations - Soldering station, analogue,with knob, 65W, 200....480°C, Plug  EU
Seperator
Soldering stations - Soldering station ROHS 48W AC230V/AC24V Solomon
Prod code: 1430
PENSOL-SL30-N PDF
PENSOL-SL30-N
Amount:
Usually shipped within 2-3 business days.
Specifications
Manufacturer SORNY ROONG INDUSTRIAL
Device type soldering station
Temperature control analogue, with knob
Station power 48W
Soldering iron temperature range 160...480°C
Heating element type standard
Station supply voltage 230V AC
Soldering iron supply voltage 24V
Soldering iron length 203mm
Length of soldering station - soldering iron lead 1.15m
Dimensions 170 x 116 x 96mm
Station weight 1.94kg
Soldering equipment features:
  • can operate in lead-free technology
  • can operate in lead technology
  • LED display
  • displays tip's actual or set temperature
Equipment:
  • SR-622 tip
  • tip cleaning sponge
  • PENSOL-IRON-N soldering iron
Availability: With order
Seperator Back Reviews Seperator
Manufacturers--- | ATTEN | DONAU | ERSA | JBC TOOLS | SOLDER PEAK | SORNY ROONG INDUSTRIAL | WELLER
left left Relative products right
 Related categoriesFlux (8)  Solder Wire (26)  Chemical sprays (1)  Spare parts (11)
SR-621 - Iron tip for station PENSOL heating element ROHS 0,8mm
SR-622 - Iron tip for station PENSOL heating element ROHS 0,8mm
SR-623 - Iron tip for station PENSOL heating element ROHS 0,4mm
SR-624 - Iron tip for station PENSOL heating element ROHS 1,6mm
SR-625 - Iron tip for station PENSOL heating element ROHS 3,2mm
SR-626 - Iron tip for station PENSOL heating element ROHS 1,2mm
SR-627 - Iron tip for station PENSOL heating element ROHS 1,6mm
SR-628 - Iron tip for station PENSOL heating element ROHS 3,0mm
SR-629 - Iron tip for station PENSOL heating element ROHS 4,0mm